Oczyszczanie ścieków w procesach PoP, Cu, Ni, Cr
Ścieki z klasycznych procesów galwanizacji Cu, Ni, Cr tworzyw sztucznych zawierają Cu, Ni, Cr oraz związki kompleksowe. Odbywa się to za pomocą wielostopniowego procesu na strumieniach częściowych.
Popłuczyny zawierające chrom VI redukowane są klasycznie w zbiornikach wsadowych a następnie doprowadzane do wytrącania. Oczyszczanie chromu III odbywa się w ścisłej współpracy z odpowiednimi producentami.
Ścieki zawierające miedź i nikiel mogą być oczyszczane osobno lub razem w zbiornikach wsadowych. Związki kompleksowe np. z niklu chemicznego są usuwane w trakcie specjalnego procesu.
Alternatywnie oczyszczanie popłuczyn z niklu chemicznego może być realizowane przy użyciu specjalnych systemów wymiany jonowej.
PFT/PFOS/ PFA można niezawodnie usuwać z wód płuczących o zawartości Cr-VI za pomocą specjalnej instalacji wymiany jonowej.
Po przeprowadzeniu procesu głównego następuje usuwanie strąconego osadu. W zależności od zawartości osadu oferujemy prasy filtracyjne o różnej wielkości i wykonaniu do filtracji osadów.
Na zakończenie procesu następuje oczyszczanie końcowe filtratu czystego na prasie z filtracyjnej komorowej. W ramach tego procesu oczyszczone ścieki filtrowane są za pomocą różnych technologii.
Celem eliminacji resztek metali ciężkich stosuje się systemy selektywnej wymiany jonowej (wymiennik końcowy), aby pewnie uzyskać wartości graniczne zgodnie z ramowymi przepisami dotyczącymi ścieków i przepisami administracyjnymi (AbwV - Załącznik 40) dla metali ciężkich.
Chemikalia niezbędne do oczyszczania ścieków doprowadzane są do poszczególnych agregatów poprzez stację chemikaliów.
Osadzanie się miedzi, niklu i chromu na powierzchni metali lub tworzyw sztucznych podlega stałym zmianom. Wymaga to ciągle nowych opracowań z zakresu technologii oczyszczania ścieków i recyklingu. W zakresie tych prac firmie bi.bra Abwassertechnik GmbH towarzyszą przedsiębiorstwa i zrzeszenia branżowe.
Bardziej szczegółowe informacje dotyczące technologii: