Filtr żwirowy i filtr z węglem aktywnym
Po dokonaniu neutralizacji w zbiornikach wsadowych i po oczyszczeniu w prasie filtracyjnej komorowej / klarowniku pochyłym w wodzie oczyszczonej mogą znajdować się jeszcze niewielkie ilości substancji stałych (np. wodorotlenki metali).
Filtr żwirowy i filtr z węglem aktywnym obok filtrów workowych służą do zatrzymywania niewielkich ilości resztkowych substancji stałych z wody oczyszczonej.
W przypadku filtrów żwirowych usunięte zostają w daleko idącym stopniu resztki odfiltrowywanych substancji.
Filtrowana ciecz przepływa z góry na dół przez złoże stałe składające się ze żwiru kwarcowego. Przy czym cząstki stałe odkładają się w żwirze. Monitorowanie ciśnienia wejściowego pokazuje zaawansowanie załadowanie medium filtracyjnego. Po czym następuje w kilku krokach wymagane płukanie wsteczne za pomocą powietrza i wody. Celem efektywnego oczyszczenia filtr żwirowy może być również płukany z użyciem mocno rozcieńczonego roztworu kwasu solnego. Popłuczyny powstające z płukania wstecznego odprowadzane są do procesu oczyszczania ścieków i tam oczyszczane.
Natomiast w przypadku użycia węgla aktywnego działa mechanizm adsorpcji. W tym przypadku niezależnie od usuwania odfiltrowywanych substancji usuwany jest wolny chlor i substancje organiczne.
Filtry workowe
Filtry workowe służą do zatrzymywania odfiltrowanych substancji. Materiał filtra workowego oraz wielkość porów decydują o wyniku filtracji i trwałości filtra. Standardowo stosujemy obudowę filtra workowego z elementami wyporowymi, aby zmniejszyć zabrudzenie podczas wymiany worków. Stacje filtrów workowych mogą być wyposażone w zwykły manometr wskaźnikowy, manometr wskaźnikowy różnicowy lub manometr kontaktowy do elektronicznego monitorowania ciśnienia.
Instalacja wymiany jonowej do eliminacji resztek metali ciężkich
Aby bezpiecznie utrzymywać zalecane wartości graniczne metali ciężkich wprowadzanych mediów zgodnie z załącznikiem 40 rozporządzenia o ściekach AbwV stosowana jest instalacja wymiany jonowej (wymiennik końcowy).
Zadaniem wymienników jonowych jest obniżanie zawartości rozpuszczonych jonów metali ciężkich również w obecności stosunkowo dużych stężeń jonów ziem alkalicznych do wartości poniżej 0,5 mg/l. Przefiltrowane ścieki z oczyszczania głównego prowadzone są przez szeregowo połączone kolumny z żywicą selektywnej wymiany jonowej. W przypadku wyczerpania zdolności wchłaniania wymiennik jonowy regenerowany jest za pomocą kwasu. Przy czym związane na wymienniku metale ciężkie zostaną resorbowane i tworzy się roztwór o wysokiej zawartości metali ciężkich, który następnie oczyszczany jest wraz z pozostałymi ściekami w sekcji oczyszczania zasadniczego.
Zespół korekcyjny wartości pH
Wartość pH po zakończeniu oczyszczania zasadniczego nie zawsze odpowiada urzędowym wymaganiom dla potrzeb wprowadzania do obiegu i dlatego musi być ona skorygowana. W tym celu stosowany jest zbiornik przelotowy z częścią przelotową. Wartość pH zostaje nastawiona na minimalną i maksymalną wartość po upływie określonej zwłoki za pomocą kwasów i ługów. Dodawanie kwasu i ługu odbywa się oszczędnie i regulowane jest automatycznie.
Kontrola ostateczna wartości pH
Kontrola ostateczna wartości pH odbywa się w trakcie ciągłego pomiaru wartości pH oczyszczonych ścieków przed ich wprowadzeniem do obiegu. Rejestrator ekranowy odczytuje i wizualizuje gromadzone dane i rejestruje je w sposób niezmienny.
W przypadku, gdy wartość pH wprowadzanej wody wykracza poza dozwoloną wielkość, woda zostaje automatycznie zawrócona do procesu oczyszczania i rozlega się sygnał alarmowy. W ten sposób zagwarantowane jest, iż do obiegu nie zostanie wprowadzona woda z wadliwą wartością pH.